Dożynki parafialne – Jubileusz Ks. K Karnasa
Nabożeństwa fatimskie

Zawsze w pierwszą niedzielę września,  podczas uroczystości dożynkowych dziękujemy Bogu, Maryi i naszej patronce Św. Małgorzacie,  za opiekę nad nasza parafią i jej mieszkańcami. W tym roku głównymi gospodarzami tej tradycyjnej,  pięknej,  kolorowej uroczystości byli przedstawiciele Raciborowic. Mszę Świętą sprawowaną przez Księdza Proboszcza uświetniła swoją obecnością Orkiestra Wieniawa.

Przyniesiony do świątyni wieniec dożynkowy nawiązywał do historii, tradycji i dwóch ważnych wydarzeń, które mają miejsce w tym roku.

Przez cały rok,  odbywają się uroczystości związane z  setną rocznicą urodzin Św. Jana Pawła Wielkiego. Zaplanowane koncerty i inne wydarzenia gromadzące dużą ilość uczestników zostały odwołane,  a te które się odbyły musiały sprostać ograniczeniom epidemiologicznym.

W czerwcu miała się odbyć beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała  Stefana Wyszyńskiego. To tak bardzo oczekiwane wydarzenie również  zostało  przesunięte.

Dożynkowy wieniec był w barwach narodowych,  przedstawiał terytorium Polski i wizerunki dwóch wielkich Polaków; Św. Jana Pawła II  i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dożynki parafialne to czas aby podczas uroczystej Mszy Świętej podziękować za opiekę nad naszą parafią i jej rodzinami, za szczęśliwie zebrane plony.

We wrześniu Nabożeństwu Fatimskiemu przewodniczył Ks. Krzysztof Karnas. Od kilku lat Ksiądz Krzysztof wraca do Raciborowic, aby poprowadzić to przepiękne maryjne nabożeństwo. W tym roku miało ono szczególny charakter,  Ks. Krzysztof świętował 25- tą  rocznicę święceń kapłańskich. Dziękując za wspólną modlitwę życzyliśmy Jubilatowi ; obfitości łask bożych, opieki Maryi z Fatimy i wielu lat pięknej,  radosnej, dającej dużo satysfakcji posługi duszpasterskiej.

Październik to miesiąc w który po raz ostatni modlimy się do Maryi z Fatimy. Jeszcze w ubiegłym roku udział w tym nabożeństwie potwierdził Arcybiskup Wacław Depo.

Pandemia skorygowała nasze plany, zalecenia sanitarne spowodowały,  że tak jak w maju,  nie było procesji różańcowej,  nie przybył zapowiadany Gość. Jednak tak samo żarliwie modliliśmy się przed ozdobioną pięknymi kwiatami figura Fatimskiej Pani.

Mamy nadzieję,  że w przyszłym roku epidemia ustąpi,  wtedy wrócą tradycyjne nabożeństwa, piękne gromadzące wielu parafian procesje.

Ufamy że wrócimy na pielgrzymie szlaki i uda nam się zrealizować wszystkie zamierzenia zaplanowane na 2020 rok (Częstochowa,  Kalwaria Pacławska, Liban).

 

Opracowała: mgr Krystyna Zbroja