W piękny słoneczny poranek 18 września 2010 r. wyruszyliśmy na coroczną pielgrzymkę do Częstochowy. Od kilku lat udając się do Częstochowy odwiedzamy jakieś inne znane miejsce.

W tym roku zostaliśmy zaproszeni do Truskolasów , gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W Truskolasach oczekiwał na nas Ks. Stanisław Krupiński , który kilka lat pełnił tam posługę kapłańską i który był naszym przewodnikiem po tym niezwykłym miejscu.

Pierwsze wzmianki o Truskolasach znajdujemy w Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis Jana Długosza. Wieś Truskolasy należała do parafii w Kłobudzku. W 1454r. kanonicy regularni z Kłobuczka utworzyli tutaj filię parafii , co potwierdził w 1626r. biskup krakowski Marcin Szyszkowski oraz król Zygmunt III Waza. W 1810r. arcybiskup gnieźnieński erygował w Truskolasach samodzielną parafię pod wezwaniem Św. Mikołaja. Istniejący w Truskolasach kościół w 1736 r. rozebrano , a już w 1737 r. rozpoczęto budowę obecnej świątyni , dzięki staraniom Józefa Winnera dzierżawcy starostwa Krzesickiego. Jest to kościół drewniany , na kamiennej podmurówce , kryty gontem. Prawie całe wnętrze jest barokowe , ściany i sufit pokryty jest polichromią. W Ołtarzu głównym znajduje się Obraz Matki Boskiej Truskolaskiej w srebrnej sukience, który słynie cudami , przyciągając pielgrzymów. W kościele znajdują się dwie kaplice boczne z późnobarokowymi ołtarzami Św. Józefa i Matki Boskiej Szkaplerznej. Drewniany kościół w Truskolasach jest jednym z większych kościołów tego typu w Polsce , znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Obecnie jest poddany kompleksowej renowacji. To co już zostało zrobione powoduje że wchodząc do jego wnętrza zostajemy urzeczeni jego urodą i pięknem. Należy także zwrócić uwagę na zadbane otoczenie wokół kościoła .W Truskolasach Ks. Kanonik i Ks. Stanisław odprawili Mszę Św. modląc się za uczestników pielgrzymki i ich rodziny. Wyruszając do Częstochowy nie rozstawaliśmy się z  Ks. Stanisławem , który zaprosił pielgrzymów do swej obecnej parafii Św. Stanisława Kostki, znajdującej się u stóp jasnogórskiego klasztoru. 18 września odbywają się w tej parafii uroczystości odpustowe , my też włączyliśmy się  w radosną odpustową atmosferę.

Ks. Stanisław umożliwił nas ucałowanie relikwii świętego , obdarował nas pamiątkowymi obrazkami , oraz miesięcznikiem wydawanym przez parafię , a który przybliżył nas do jej życia religijnego. Wszyscy bardzo serdecznie dziękujemy Ks. Stanisławowi Krupińskiemu za czas który nam poświęcił, za serdeczne przyjęcie w Truskolasach i Częstochowie. Mam nadzieje że, jeszcze wiele razy się spotkamy w Raciborowicach , gdzie nas będzie odwiedzał podczas swoich pobytów w domu rodzinnym. Życzymy mu błogosławieństwa bożego w pracy duszpasterskiej.

Na Jasnej Górze każdy z nas poszedł swoimi szlakami , modląc się u stóp cudownego obrazu , przystępując do Sakramentu Pokuty , składając ofiary na Mszę Św.. Na wałach Ks. Kanonik poprowadził skłaniającą do zadumy Drogę Krzyżową. Pełni  wrażeń  , rozmodleni i rozśpiewani wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów. Zgodnie z naszą tradycją już w autokarze ustalaliśmy trasy naszych następnych pielgrzymek krajowych i zagranicznych , wierzymy że uda nam się te plany zrealizować. Dziękując wszystkim za udział w tej pielgrzymce, zapraszamy do udziału w następnych . Do zobaczenia wiosną na szlaku wiodącym tym razem do Medziugorie.

Szczególnie serdecznie dziękuję Ks. Kanonikowi za udział , za przewodnictwo ,za opiekę duchową i za stworzenie wspaniałej atmosfery podczas naszego pielgrzymowania.

Galeria