Przedstawiamy relacje z wydarzeń, które miały miejsce w naszej parafii. Zaczynamy od plenerowej drogi krzyżowej z 26 marca 2021 roku, kończąc na uroczystości Bożego Ciała.

Przez ten okres nadal trwała pandemia, dlatego musieliśmy się podporządkować nakazom sanitarnym. Plenerowa droga krzyżowa, odbywająca się od kilku lat, stała się bardzo ważnym wydarzeniem, przyciągającym wielu parafian. W tym roku krzyż, od stacji do stacji, niosły tylko cztery wyznaczone osoby, pozwoliło to zachować wymagany dystans.

Trasa drogi krzyżowej w niektórych miejscach jest dość trudna, dlatego wszyscy którzy ją pokonali czuli bardzo dużą satysfakcję, ofiarując swój trud w różnych intencjach.

Od Wielkiego Czwartku, część nabożeństw była sprawowana przy ołtarzu polowym, mogła w nich uczestniczyć większa ilość wiernych. Święcenia pokarmów w poszczególnych sołectwach, mimo pogody, także odbywały się na wolnym powietrzu.

Dużym przeżyciem jest Wielki Tydzień, z pięknymi zawierającymi ogromną głębie nabożeństwami, z osobistymi spotkaniami z Jezusem podczas adoracji w ciemnicy, a potem w grobie. Szczególnie długo wspominamy ten szczególny nastrój bliskości z Bogiem, który ma miejsce podczas nocnych modlitewnych spotkań. Grób Pana Jezusa bardzo prosty, a jednak zawierający bardzo ważne przesłanie, tonący w pięknych kwiatach i Chrystus czekający na wiernych, którzy przyjdą i zanurzą się w modlitwie.

Miesiąc maj rozpoczęliśmy spotkaniami modlitewnymi pod figurkami i krzyżami. W każdym sołectwie odbyła się Msza Święta, odśpiewano litanię, święcono domostwa i pola, prosząc Maryję o opiekę na cały nadchodzący rok. W tym spotkaniu modlitewnym zawsze uczestniczy wielu mieszkańców danej miejscowości.

16 maja odbyło się pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. Msza Święta była sprawowana przy ołtarzu polowym, potem figura Maryi w uroczystej procesji wyruszyła ulicami nasze parafii. Zawsze bardzo czekamy na to piękne nabożeństwo.

21 maja 2021 roku Jego Ekscelencja Ks. Biskup Damian Muskus bierzmował młodzież naszej parafii. Uroczystość ta miała się odbyć w październiki 2020 roku.

3 czerwca 2021 uroczystość Bożego Ciała. W Polsce jest to uroczystość bardzo ważna, gromadząca tysiące wiernych. W ubiegłym roku, ponieważ nie można było organizować dużych zgromadzeń, Pan Jezus odwiedził wszystkie sołectwa naszej parafii. W tym roku po zniesieniu części zakazów, jednak zachowując wymogi sanitarne, wróciliśmy do tradycyjnych obchodów tego święta. Całe rodziny podążając za Chrystusem przeszły ulicami Raciborowic. Okazując wielkie przywiązanie do tradycji wielu parafian wystąpiło w strojach krakowskich i pięknych regionalnych chustach. Chcę podziękować wszystkim, którzy poświęcając swój wolny czas, przyczynili się do powstania pięknych miejsc modlitewnych, na wszystkie uroczystości które miały miejsce w opisanym okresie.

Obecnie czekamy na najważniejsze wydarzenie tego roku – Misje Święte, zapoczątkują one w naszej parafii niezwykły czas, który mam nadzieję będzie nam dane przeżywać w nadchodzących latach.

 

Opracowała: mgr Krystyna Zbroja