160 ROCZNICA OBJAWIEŃ 1858-2018

Pielgrzymka parafialna 18-21 październik 2018

 

Nad leniwie toczącą swe wody rzeką Gave, na wysokości 400 metrów nad poziom morza, wśród pierwszych wzniesień pirenejskiego przedgórza leży Lourdes.

Co przyciąga miliony pielgrzymów do tego liczącego około 15.000 miasteczka. Place i kościoły Lourdes codziennie są wypełnione wielonarodowym tłumem.

Pielgrzymi przybywają z całego świata, w tym miejscu tworząc wspólnotę, klękającą przed Matką Bożą, odmawiającą różaniec, uczestniczącą w Drodze Krzyżowej, pijącą wodę ze źródła z nadzieją na uzdrowienie. Byłam w Lourdes po raz kolejny i znowu z podziwem patrzyłam na wolontariuszy, którzy z wielkim poświęceniem, pomagają tysiącom chorych.

A wszystko zaczęło się 160 lat temu. Pierwsze objawienie miało miejsce 11 lutego 1858r.

Bernadetta wraz z siostrą i koleżanką, udała się na poszukiwanie suchych gałązek. W pewnym momencie została sama na brzegu kanału, na wprost groty Massabielle. Bernadetta usłyszała dźwięk podobny do szumu wiatru. We wnęce groty, pojawiła się światłość ,z której wyłoniła się uśmiechnięta postać kobiety, gestem dłoni zdawała się przywoływać Bernadettę.

We wspomnieniach Bernadetty czytamy „znalazłam różaniec, chciałam się przeżegnać ,ale nie mogłam unieść opadającej ręki… zaczęłam odmawiać różaniec… kiedy skończyłam… widzenie ustało.” Siostra i koleżanka, nic nie widziały i uznały jej opowiadanie za żart.

Rodzice uważali, że była to iluzja i zabronili jej odwiedzać grotę Massabielle.

Objawienia trwały do 16lipca 1858r., było ich osiemnaście. 25 marca w święto Zwiastowania Pańskiego, Maryja wyjawia Bernadetcie swoją tożsamość mówiąc „Jestem Niepokalanym Poczęciem”. Podczas dziewiątego objawienia 25 lutego 1858r. Pani powiedziała mi „Idźcie napić się z fontanny i umyjcie sięskierowałam się do Gave… Pani zawołała mnie i wskazała palcem miejsce na lewo, pod grotą. Poszłam tam, lecz nie widziałam wody… zaczęłam odgarniać ziemię rękami, aż w końcu wypłynęła. Podczas objawień Bernadetta była wielokrotnie przesłuchiwana i mimo wielu pułapek, które miały sprawić aby poplątała się w zeznaniach, jasno i logicznie odpowiadała na wszystkie pytania. Do groty udawali się funkcjonariusze publiczni Lourdes, przedstawiciele ówczesnych władz, ich głównym celem było zdemaskowanie „oszustwa z Massabielle”.

Lekarz –ateista, po powrocie z groty, nawraca się i staje się głównym świadkiem, potwierdzającym słowa Bernadetty. Podczas trzeciego przesłuchania mimo groźby więzienia i zakazu powrotu do groty, Bernadetta powie „Nigdy nie zrezygnuję”

28 lipca 1858 r. powołano komisję, która ma na celu stwierdzenie autentyczności oraz natury faktów mających miejsce podczas objawień. Biskup nakazuje szukać odpowiedzi na następujące pytania: 1.Czy objawienia są rzeczywiste 2. Czy miały miejsca uzdrowienia po spożyciu wody z groty 3. Czy Dziewica zadawała pytania, wyrażała życzenia, przekazywała wiadomości 4. Czy źródło w grocie istniało przed objawieniem. Prace komisji trwają trzy lata, przesłuchano Bernadettę, wielu świadków wydarzeń, analizowano uzdrowienia, korzystano z pomocy naukowców z wielu dziedzin.

18 stycznia 1862r. w Liście Pasterskim napisano„Uważamy iż rzeczywiście Niepokalana Maria, Matka Boża objawiła się Bernadetcie Soubirous 11 lutego 1858r. w grocie Messabille, położonej niedaleko Lourdes, wszystkie te objawienia posiadają autentyczny charakter i wierni są upoważnieni do uznania ich za prawdziwe”.

W Lourdes podczas objawień padło niewiele słów, a te które wypowiedziano, są aktualne także w dzisiejszych czasach. Najważniejsze przesłania z Lourdes to: modlitwa, cierpienie, pokuta, nawrócenie, odkrycie wędrującego kościoła, oraz łaski płynące od Maryi Niepokalanie Poczętej. 4 kwietnia 1864r. w naturalnej wnęce groty z Massabielle postawiono posąg z marmuru, wykonany według wskazówek Bernadetty, z napisem na podeście „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. Grota Massabielle jest sercem sanktuarium, nazwa oznacza „stara skała”. Skalna masa, której część stanowi grota ma wysokość 20 metrów i trzy nieregularne wgłębienia. Po prawej stronie znajduje się owalna nisza w której pojawiała się Maryja. W głębi po lewej stronie znajduje się źródełko, oświetlone i przykryte szklaną płytą.

Woda z groty jest symbolem zapraszającym do duchowego oczyszczenia. Każdy pielgrzym przybywający do Lourdes, poprzez picie wody z cudownego źródełka, jest zaproszony do pojednania z Bogiem. W sanktuarium jest pięć bazylik, według chronologii ich powstania to:

Krypta, bazylika Niepokalanego Poczęcia, bazylika Różańca, bazylika Świętego Piusa X, kościół Świętej Bernadetty. Trzy pierwsze wybudowano jedna nad drugą, Krypta znajduję się pod bazyliką Niepokalanego Poczęcia i jest pierwszą świątynią wzniesioną na terytorium Massabielle. Prace budowlane rozpoczęto 13 września 1863r, a świątynie poświęcono 19 V 1866r., podczas uroczystości obecna była Bernadetta. Przy budowie Krypty, a potem bazyliki napotkano na liczne trudności techniczne i administracyjne, które udało się rozwiązać dzięki interwencji cesarzowej Eugenii, żony Napoleona III. Krypta składa się z trzech naw, sklepienie w stylu gotyckim jest podtrzymywane przez 28 kolumn. Nad ołtarzem złocona aureola, stanowiąca tło posągu Dziewicy z Dzieciątkiem. Znajdująca się nad Kryptą, bazylika Niepokalanego Poczęcia została zbudowana w stylu gotyckim, jest jednonawowa, długa na 51 metrów, szeroka na 21 metrów. Wewnątrz piękne kolorowe witraże. Jej budowę rozpoczęto w 1866r., poświęcono 2 lipca 1876 r. Bazylika Niepokalanego Poczęcia, to odpowiedz na prośbę Maryi „Pragnę aby powstała w tym miejscu świątynia”.

Bazylika Różańcowa powstała w latach 1883-1889, zbudowana jest w formie greckiego krzyża, w stylu romańsko-bizantyjskim, długa na 52 metry, szeroka na 48 metrów. Charakterystyczną cechą tej bazyliki jest Piętnaście Tajemnic Różańcowych, przedstawionych za pomocą pięknych malowideł, znajdujących się w oddzielnych kaplicach.

Bazylika Świętego Piusa X, znajduje się pod ziemią, zbudowana z betonu sprężonego.

Szkielet wewnętrzny składa się z 58 łuków, które są odwróconą literą V, podtrzymują one żeliwne sklepienia i długą centralną belkę. Do świątyni prowadzi sześć wejść, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Forma bazyliki zapewnia doskonałą widoczność z każdego jej miejsca, na środku znajduje się kwadratowy ołtarz. Na ścianie bocznej znajduje się kaplica Najświętszego Sakramentu, Pax Christi. Uwagę przyciągają wykonane ze szkła stacje Drogi Krzyżowej. Bazylika jest długa na 201 metrów, szeroka na 81 metrów, może pomieścić 25.000 osób.

Esplanada (plac) to przestrzeń, która rozciąga się od dziedzińca bazyliki Różańcowej, do znajdującej się po przeciwnej stronie bramie Świętego Michała. Plac jest długi na 435 metrów szeroki na 85 metrów i może pomieścić 50.000 osób, jego centralnym punktem jest Ukoronowana Dziewica, pomalowany posąg z brązu, wysoki na 2,5 metra. Upamiętnia ukoronowanie Pani z Lourdes, które miało miejsce 3 lipca 1876 roku. Maryja trzyma w ręku różaniec, składający się z sześciu dziesiątek. Jest to różaniec Świętej Brygidy, jego kult jest we Francji bardzo rozpowszechniony. Przy Bramie Świętego Michała, „Bretońska Droga Krzyżowa”, która jest darem diecezji z Rennes i stąd jej nazwa. Ma ona wysokość 12 metrów, a figura Chrystusa 2 metry. Pozostałe rzeźby przedstawiają: Najświętszą Marię Pannę, Świętego Jana Ewangelistę, Świętego Longina oraz Świętą Marię Magdalenę.

Długa na około 1500 metrów Droga Krzyżowa w Lourdes, znajduje się w pobliżu bazyliki Niepokalanego Poczęcia, pnie się pod górę do stacji XIII, potem opada do XV stacji.

Modlitwę przy stacjach Drogi Krzyżowej rozpoczęto 14 września 1912r. Czternaście stacji składa się z olbrzymich grup, w których poszczególne żeliwne posągi mają nawet 2 metry wysokości. Nowoczesna stacja XV – Zmartwychwstanie – to okrągły oparty o ścianę kamień, na którym jest widoczne promieniste koło, symbolizujące pusty grób Chrystusa. Z boku na skale napis „Zmartwychwstał, tak jak obiecał! Alleluja!”.

Sanktuarium w Lourdes, od innych miejsc kultu, wyróżnia obecność tysięcy chorych i cierpiących, którym wolontariusze z całego świata służą bezinteresowną pomocą.

Koncentracja tak dużej ilości cierpienia, zmusza do refleksji. Zdrowi, samodzielni pielgrzymi uświadamiają sobie jak wielkie mają w życiu szczęście, zdają sobie sprawę, że ich krzyże nie są najcięższe. W Lourdes mają miejsce liczne cudowne uzdrowienia, ciała i duszy, które są potwierdzone przez lekarzy i uczonych z różnych dziedzin. Większość uzdrowień ma miejsce podczas procesji eucharystycznej i udzielanego po niej błogosławieństwa chorych.

Każdego dnia, w okresie pielgrzymkowym, odbywają się dwie ceremonie: popołudniowa procesja eucharystyczna i wieczorna z zapalonymi świecami. Podczas procesji następują po sobie modlitwy ewangeliczne, eucharystyczne i maryjne. To bardzo wzruszający moment, powrót do tradycji kościoła wędrującego, głoszącego światu miłość i przebaczenie.

Tysiące ludzi ze świecami, które rozjaśniają mrok, w ręku różaniec, śpiew i skupienie.

I tak każdego dnia, wierni przychodzą aby prosić o wiarę, nadzieję, miłość i umocnienie.

Wszystko to możemy otrzymać podążając szlakiem Drogi Krzyżowej, żarliwie modląc się w Grocie, w Bazylice Różańcowej czy w Krypcie. W każdym z tych miejsc czujemy obecność Maryi, która poprzez Bernadettę przypomina światu o wielkiej miłości swojego Syna, który bezgranicznie i bezwarunkowo kocha każdego Człowieka.

 

Dziękuję uczestnikom za wspólnie spędzony, piękny, magiczny czas, który jeszcze długo będziemy wspominać. Księdzu Kanonikowi W. Cholewie dziękuję za Eucharystię i Słowo Boże, za pełne głębokich treści, poruszające rozważania Drogi Krzyżowej.Na długo w naszej pamięci pozostanie Msza Święta sprawowana o świcie w Grocie, różaniec nad rzeką Gave, naprzeciw miejsca Objawień Maryi…Każdy pielgrzym ma swoje własne wspomnienia, do których może wracać i które są w jego sercu i pamięci.

 

Opracowała: mgr Krystyna Zbroja

 

Lourdes to już piękne wspomnienie, ale przed nami następne wyjazdy, podczas których będziemy się nie tylko modlić, ale także poznawać historię, kulturę i obyczaje, przyrodę w naszej Ojczyźnie i na Świecie.

Zapraszamy do:

  1. Częstochowy – 3 czerwca 2019roku (poniedziałek), na Mszę Święta sprawowaną przed Cudownym Obrazem w intencji pielgrzymów i ich rodzin.
  2. Gruzji – 05.09-12.09.2019r. Zapisy na samolotową pielgrzymkę do tego pięknego kraju już trwają. Ilość miejsc (ze względów organizacyjnych) ograniczona. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy.
  3. W kolejce czekają: Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, Szlak Piastowski, Rosja, Japonia