Adwentem w religii katolickiej nazywa się czterotygodniowy okres oczekiwania na narodziny Jezusa, oraz czas duchowych przygotowań do tego wielkiego święta.

Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego „adventus”, co oznacza przyjście. Pierwsza historyczna wzmianka o Adwencie znajduje się w dekrecie Synodu, który odbył się w Saragossie w 380 roku. Wtedy okres ten miał charakter pokutny, obecnie w kościele akcentuje się radość z oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.

Nieodłącznym elementem Adwentu są msze święte roratnie poświęcone Matce Bożej, ich symbolem jest specjalna świeca zapalana podczas liturgii.

Adwent rozpoczyna w Kościele nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Tegoroczny Adwent był wyjątkowy, pandemia zmieniła naszą codzienność, u wielu wywołała lęk, niepewność i obawy o przyszłość.

Kościół zachęcał do znalezienia sposobu aby otworzyć nasze serca na nadzieję, którą przynosi nam Chrystus, aby oczekując na spełnienie się tej nadziei, nasza wiara została umocniona, a w naszych sercach zagościła radość i spokój.

W naszej parafii, zachowując wymogi sanitarne i stosując się do ograniczeń, jak co roku trwaliśmy na modlitwie, uczestnicząc w porannych roratach.

Co roku w okresie przedświątecznym Caritas rozprowadza specjalne świece, dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na potrzeby biednych i samotnych.

Na te radosne święta, chcąc uroczyście przyjąć Jezusa który narodził się w stajence, przyozdabiamy naszą świątynie choinkami, girlandami, światełkami.

Dziękujemy wszystkim którzy od lat poświęcają swój czas aby przygotować kościół na przeżywanie tego magicznego czasu. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi i Osobą które służą mu pomocą za przygotowanie przepięknej szopki, która swoim artyzmem oddaje klimat betlejemskiej stajenki, w której urodził się Jezus.

Boże Narodzenie to czas kiedy kapłani odwiedzają nasze domy, poznając swoich parafian.

Ograniczenia związane z pandemią zmieniły sposób w jaki nastąpiło spotkanie parafian ze sprawującymi posługę duszpasterską kapłanami. Zaproszono mieszkańców parafii do kościoła na uroczyste Msze Święte, zachęcając do modlitwy o błogosławieństwo dla domu i rodziny w oparciu o przygotowane przez kapłanów materiały. Przed świętami, każda rodzina otrzymała list z życzeniami i opisem jak tegoroczne spotkania kolędowe będą przebiegać.

Zachowując wymogi sanitarne, każda miejscowość została podzielona na rejony, do kościoła zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin, którzy do domów zabierali: wodę święconą, naklejkę kolędową, obrazki, modlitwę o błogosławieństwo dla domu i rodziny.

Ksiądz Proboszcz skierował do Parafian list w którym czytamy…Tak wielu z nas uskarża się na to, że nie ma czasu ani dla siebie, ani na wspólną modlitwę z najbliższymi… Być może właśnie teraz jest okazja by nadrobić te narosłe zaległości… Życie duszpasterskie w naszej parafii nie ustało – ono zmieniło tylko swoją formę. Msza święta… jest przez nas codziennie sprawowana w intencjach, które zostały przez Was zamówione… Na ten moment wszyscy potrzebujemy pokoju serca, silnego oparcia w wierze”.

Na zakończenie listu czytamy „Niezależnie jednak od tego co przyniosą nam najbliższe dni, tygodnie, bądźcie wszyscy pewni jednego, Bóg jest zawsze ze swoim Kościołem, a Wasi duszpasterze są zawsze z Wam”.

Trwając na modlitwie, z nadzieją oczekujemy na to co przyniesie nam nadchodzący czas, wierzymy, że już niedługo będziemy mogli wrócić do normalnego życia, bez choroby, ograniczeń i leków. Przed nami czas przeżywania pięknych, radosnych wydarzeń religijnych, które zawsze dają nam siłę i umacniają w wierze. Liczymy że będziemy mogli wrócić na pielgrzymie szlaki w Polsce i zagranicą. W Częstochowie czeka na nas Czarna Madonna, której zawsze możemy powierzyć swoje troski. Czekają na nas inne ciekawe miejsca…

 

Opracowała: mgr Krystyna Zbroja