o godz. 17.00  Msza św.  i ostatnie tegoroczne Nabożeństwo Fatimskie  

zapraszamy  do udziału w tej pięknej modlitwie błagalnej ku czci Najświętszej Marii Panny zwłaszcza mieszkańców Zastowa.

 

Ponieważ  od wczoraj w naszym Powiecie obowiązuje strefa czerwona oraz w naszej Szkole  w Raciborowicach w  starszych klasach pojawiły się wyniki pozytywne na COVID-19 i w związku z tym uczniowie klasy 8–smej przeszli na nauczanie zdalne  aby nie mieć kontaktu z rówieśnikami,  Uroczystość Bierzmowania zaplanowana na najbliższy wtorek  20 października została przez Księdza Biskupa przesunięta na późniejszy termin, po ustaniu zagrożenia zakażeniem covidem. ks.Biskup poda nam wtedy nowy termin Bierzmowania.

 

Pragniemy już dzisiaj podziękować rodzicom tej młodzieży za dar ołtarza, którym jest nagłośnienie na chórze dla Organisty.

 

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym przypada ;  

 

           Wtorek Uroczystość św.Jana Kantego, prezbitera – głównego patrona Archidiecezji Krakowskiej

 

           Czwartek   liturgiczne wspomnienie  św.  Jana Pawła II, papieża

 

         W przyszłą niedzielę  –   Rocznica poświęcenia Kościoła

dlatego po Sumie będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu ; modlitwy za kościół i odśpiewamy uroczyste Te Deum.

                Składka w przyszłą niedzielę jest na budownictwo sakralne,

 

                   Od przyszłej niedzieli przesunięcie czasu z letniego na zimowy .

 

Jak co roku jesienią zbieramy dary z warzyw i owoców na Krakowskie Seminarium Duchowne  prosimy o składanie tych darów w tradycyjnych miejscach do  najbliższego wtorku 20  października bo  tego dnia rano około 8-smej klerycy po te dary przyjadą.

Ponieważ wielu z Was pragnie wesprzeć naszych kleryków a nie macie gospodarstw, więc taj jak to było w ubiegłym roku w przyszłą niedzielę 25-tego października Panie z Parafialnego Caritas po Mszach św. do puszek będą zbierały ofiary na Krakowskie Seminarium Duchowne.

 

W naszej parafii nabożeństwa różańcowe  przez cały październik odprawiamy codziennie o godz.16.30 a po różańcu jest wieczorna Msza św.

Zachęcamy do  udziału w nabożeństwach różańcowych w czasie których modlić się będziemy w tym tygodniu  Szczególnie o ustanie epidemii,   

od jutra różaniec oraz Litanię do św. Jana Pawła II  będą prowadzili uczniowie :  w poniedziałek  z klasy 1-szej,  we wtorek  Przedszkolaki z rodzicami w środę z klasy 2-giej;  w czwartek  różaniec po cmentarzu;  w piątek z klasy 3-ciej ;  w sobotę z klasy 4-tej   ; i w przyszłą niedzielę klasy O z rodzicami .

 

                  W październiku Msze św. ranne o godz.7.00 pozostają bez zmian.

 

dzisiaj przypada 3-cia niedziela miesiąca więc składka inwestycyjna przeznaczona na pokrycie prac remontowo-budowlanych prowadzonych w naszej parafii.

 

Tradycyjnie w październiku przyjmujemy na wypominki oraz na Msze św. za naszych bliskich zmarłych

 

Rozpoczynacie czyszczenie i sprzątanie grobów na cmentarzu przed Wszystkimi Świętymi, gorąca prośba aby wszystkie trawy, liście, kwiaty i ziemię nie wrzucać do kontenera na śmieci tylko wynosić do oznaczonego między starym a nowym cmentarzem, przy głównym śmietniku to są rzeczy organiczne, które się rozkładają w ziemi.

     Natomiast wszelkiego rodzaju znicze szklane i plastiki, sztuczne wieńce czy kwiaty wrzucać do nowego śmietnika obok bramy wejściowej lub najlepiej zabierać do domów.

 

Jeszcze raz przypominamy Dyrektywę Konferencji Episkopatu Polski dotyczącą pogrzebu katolickiego.

Pogrzeb katolicki odprawia się tylko wówczas gdy w trumnie jest ciało zmarłej osoby. Wówczas jest Msza św. pogrzebowa, kropi się wodą święconą i okadza trumnę z ciałem, biją dzwony na znak że odprowadzamy ciało zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

A więc nie ma pogrzebu katolickiego bez ciała zmarłego. Jeśli ktoś wcześniej dokonał spalenia ciała i ma  tylko prochy ludzkie  do pochowania to musi wiedzieć że wtedy opuszcza się wszystkie obrzędy Liturgiczne tgz. „ostatniego pożegnania” czyli ; odprawia się tylko Mszę św. za duszę śp. zmarłego przy urnie  w Kaplicy Cmentarnej  i zanosi prochy do grobowca ale już bez okadzania, kropienia i dzwonów.

 

W przyszłą niedzielę po wieczornej Mszy św. będzie zebranie Rady Parafialnej.

 

Przypominamy że w kościele Jego otoczeniu a także na cmentarzu stosujemy się do zaleceń sanitarnych a więc obecnie  bezwzględna konieczność  zasłaniamy ust i nosa.

 

 

DEKRET DOTYCZĄCY DYSPENSY OD OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA WE MSZY ŚW.

Zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymaga od duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej odnowionej gorliwości w stałym towarzyszeniu Wiernym, którzy szczególnie w warunkach niepewności potrzebują Chrystusowego umocnienia.

 

  1. W związku z wprowadzonymi od 17 października br. obostrzeniami należy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii „żółtą lub czerwoną strefą”. Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach (limit osób w przeliczeniu na powierzchnię świątyni), odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa.
  2. Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej (kan. 1247 KPK) dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Niniejsza decyzja obowiązuje aż do odwołania.
  3. Na Księżach Proboszczach spoczywa obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych
    o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego oraz o powyższej dyspensie.
  4. Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu. Szczególnie osoby korzystające z dyspensy będą dzięki temu mogły wyrazić łączność ze wspólnotą i przez wzmożoną osobistą modlitwę wyjednywać światu ocalenie.
  5. Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii.
  6. Nie ulegają zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, które uwzględniają zastosowanie w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.
  7. Zachowuje ważność polecenie, by raz w tygodniu, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne, odprawiana była w parafiach Msza Święta według formularza w czasie pandemii.

Na czas podejmowania duchowych wysiłków, każdemu według jego stanu i powołania, udzielam pasterskiego błogosławieństwa i polecam Bogu przez przyczynę Świętych Patronów.

 

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski